In veel gemeenten ziet Toezicht Sociaal Domein (TSD) dat het betrekken van inwoners bij beleid in het sociaal domein beter kan. Speciaal voor beleidsambtenaren bij gemeenten organiseert TSD samen met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten twee online bijeenkomsten met concrete praktijkvoorbeelden en veel ruimte om uitdagingen te delen, van elkaar te leren en inspiratie op te doen. 

De bijeenkomsten draaien om verschillende thema’s:

  • Dinsdag 3 november 2026 van 13.00-14.00 uur: Lessen uit de online leefwereld van jongeren
  • Dinsdag 8 december 2026 van 13.00-14.00 uur: Dilemma's bij het betrekken van inwoners rond mentale gezondheid (Meer informatie volgt.)

De bijeenkomsten zijn bedoeld voor beleidsambtenaren bij gemeenten, onder andere op het gebied van sociaal domein, jeugd, veiligheid, welzijn en mentale gezondheid. Deelname is gratis.

Inwoners buiten beeld

Beleid in het sociaal domein heeft impact op uiteenlopende groepen inwoners. Denk aan mensen die laaggeletterd zijn, psychische problemen hebben of te maken hebben met online jeugdcriminaliteit. Het is nog lang niet overal vanzelfsprekend om deze inwoners te betrekken bij beleid dat hen aangaat.

Het belang van inwonerparticipatie wordt breed erkend en is ook steeds meer verankerd in wet- en regelgeving. Zo zijn gemeenten verplicht een Participatieverordening op te stellen. Er bestaan daarnaast goede handreikingen en mooie voorbeelden uit verschillende gemeenten. 

Toch blijkt het in de praktijk lastig om inwoners te betrekken die de gevolgen van beleid in het sociaal domein zelf ervaren. Hoe bereik je inwoners die niet vanzelfsprekend in beeld zijn? En hoe zorg je ervoor dat zij zich gehoord voelen? Tijdens de online bijeenkomsten gaan deelnemers aan de hand van concrete voorbeelden uit de praktijk met deze vragen aan de slag.

Aanmelden